eeeeeeeeeee, va multumesc dar nu era nevoie.....
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :uimit: :cool: :cool: :cool: :cool:
10.10.2008
13.7KB
S-a amanat concertul Cleopatrei Stratan
19 Septembrie 2008
Concertul pe care Cleopatra Stratan trebuia sa-l sustina pe 27 septembrie la Bucuresti a fost amanat pentru data de 20 decembrie.
De asemenea, locul evenimentului a fost schimbat, urmand ca micuta vedeta sa cante la Sala Polivalenta.
Biletele achizitionate pana in acest moment se vor echivala in functie de categoriile de pret, avand in vedere structura asemanatoare a Salii Polivalente si a Stadionului Cotroceni.
Noua serie de bilete pentru Sala Polivalenta va fi pusa in vanzare in aceeasi retea incepand cu 1 octombrie - magazinele Diverta, la Sala Palatului, la magazinul Muzica, la Hard Rock Cafe, la Sala Polivalenta si on-line pe ticketpoint.ro , myticket.ro , bilete.ro .
In deschiderea spectacolului de pe 20 decembrie, Cleopatra Stratan va canta patru piese de pe albumul "La varsta de 3 ani", printre care si single-ul "Ghita", impreuna cu 40 de copii ce alcatuiesc corul "Stelutele Europei".
Apoi, spectacolul va continua cu piese extrase de pe cel de-al doilea album al sau intitulat "La varsta de 5 ani", precum si cu piese de pe primul album.
Sursa: Bestmusic
:nod: :nod: :nod: :nod: :nod: :nod: :nod: :nod: :nod: :nod:
01.10.2008
4.5KB
Aici vom scrie despre serial!
09.11.2008
22.3KB
25
25.04.2009
42.6KB
Biologia este materia care studiaza natura!!!
29.09.2008
2.4KB
Cleo
19.11.2008
25.7KB
22
25.04.2009
37.4KB
30
25.04.2009
40.1KB
Aici vom pune informatii/poze despre natura.
26.09.2008
27.5KB
this is 5..........!!!!!!!!!!!!!
10.11.2008
10.6KB
Acum sa ma prezint si eu:
Buna!Sunt Ionela, dar prietenii imi spus Ionny.Sunt clasa a-VI-a, locuiesc in Bucuresti.imi place sa-mi fac multi prieteni.Daca imi vreti id-ul sa vorbim cereti-mi-l, dar sa stiti ca in lista mea accept doar oameni de treaba cum este de exemplu Ruxy :nod: ...poooop si multumesc ca v-ati inscris! :hi:
24.09.2008
15.4KB
Imi place engleza mai ales profa!!!
29.09.2008
4.8KB
36
25.04.2009
34KB
10....................
10.11.2008
8.2KB
Aici vom pune poze cu Hannah Montana! :)
07.11.2008
35.3KB
Aici o poza cu d-na diriginta si elevul care a plecat (Agapie Daniel)
29.09.2008
38.8KB
REGULI:se va pune o poza cu o vedeta, dar fata ii va fi acoperita.Ceilalti care vor veni vor spune cine cred ei ca este vedeta respectiva!
Incep eu:Ghici?
25.09.2008
22.3KB
pun si yo nishte poze....
14.10.2008
26KB
Aici o poza tot cu d-na diriginta si o fosta colega (Aurica Violeta)
29.09.2008
36.2KB
17
10.11.2008
12.4KB
De sute de ani imparte cadouri tuturor copiilor, cu sania lui trasa de reni. Dar acest batranel simpatic si jovial, n-a existat intotdeauna
Tot anul, este foarte ocupat sa construiasca jucarii in atelierul sau din Laponia. Bine, nu de unul singur, la varsta pe care o are n-ar reusi sa asambleze atatea milioane de cadouri fara ajutorul spiridusilor... Iar in seara de ajun, ii inhama pe cei noua reni la sanie si porneste spre casele copiilor, cu tolba lui mare si plina de daruri. Se strecoara pe horn sau pe fereastra si lasa cadoul sub brad, cu mare grija, sa nu-l vada nimeni in actiune! Cu toate astea, cine nu-l cunoaste pe Mos Craciun? Un batranel cu barba alba, imbracat in rosu, cu curea si cizme de piele. Dar cine este el, de fapt?
Urmasul lui Mos Niculae
In secolul IV, a trait in Turcia, la Mira, un episcop crestin care iubea foarte mult copiii. Fiind foarte bogat, le facea cadouri celor cuminti, iar celorlalti le dadea cate o nuielusa. I s-a dus vestea in toata Europa si multi multi ani mai tarziu, odata cu imigrantii de pe batranul continent, povestea lui a ajuns si peste ocean. Practic, aici s-a nascut Mos Craciun, in decembrie 1862, desenat de Thomas Nast, caricaturistul de la ziarul new-yorkez Harper’s Illustrated Weekly. Tot el a stabilit, mai apoi, ca resedinta mosului se afla la Polul Nord. Mai tarziu, cand s-a realizat ca renii nu au ce sa pasca in extremitatea nordica a planetei, Mos Craciun a fost mutat in Laponia! Un rol important in crearea acestui mit l-a avut si pastorul american Clement Clarke Moore, care a scris un poem pentru copiii sai, despre un mos simpatic, durduliu si bland, care imparte daruri copiilor dintr-o sanie trasa de reni zburatori – chiar viitorul Mos Craciun!
Legenda crestina
Se spune ca nevasta lui Craciun i-a oferit adapost in grajd Fecioarei Maria, fara stirea acestuia. Cand a aflat, Craciun s-a enervat atat de tare, incat i-a taiat mainile sotiei, dar Maica Domnului a facut o minune si i le-a lipit la loc. Vazand acest lucru, Craciun se converteste la crestinism si, fericit ca nevasta lui, Craciunita, si-a recapatat manile pe care el i le taiase fara sa cugete,
aprinde trunchiuri de brazi, in jurul carora incinge o hora, impreuna cu slugile lui. Drept multumire, imparte, apoi, daruri tuturor. Cantecele lui de bucurie s-au transformat
in colinde, iar obiceiul de a face daruri s-a pastrat din generatie in generatie.
Scrisori pentru mosul
Nu exista copil care sa nu-i fi scris mosului o scrisoare. De obicei, micutii ii cer mosului jucarii si ii spun ca au fost cuminti. Sociologii au descoperit ca scrisorile fetitelor sunt mai lungi si mai amabile, chiar daca cererile lor nu le intrec pe cele ale baietilor. In plus, ele cer cadouri si pentru persoanele dragi. Unde ajung scrisorile? La companiile postale, care, in multe tari, accepta scrisorile pentru Mos Craciun, ba chiar si raspund acestora, prin intermediul angajatilor.
Bogat si iubit
Intr-un top haios alcatuit de prestigioasa revista Forbes, Mos Craciun s-a situat pe locul 1, cu o avere de 1 infinit de dolari!
04.12.2008
11KB
Rikki
19.11.2008
17.7KB
19
10.11.2008
13.2KB
Un grup de copii a băgat liga lui Mitică în FIFA 2008
26.09.2008
26.6KB
Steaua
* Tătăruşanu: "Am vrut să o ajut pe Gloria, nu pe Steaua"
* "Îl vom aplauda pe Semedo, a fost unul de-al nostru"
* LIVE TEXT CFR Cluj - Steaua 0 - 1! Dayro deschide scorul!
* "Victoria cu Steaua ar fi mai valoroasă decât cea cu Roma"
* "Semedo e cel mai bun transfer al Stelei"
* Victor Becali: "Borcea e supărat că Steaua joacă mereu în Ligă şi Dinamo nu"
26.09.2008
59.8KB
Rikki
19.11.2008
13.3KB
Aici vom scrie responsabilii si resdponsabilitatile lor...Si bineinteles, in ce consta responsabilitatea lor! :)
06.11.2008
41.8KB
Pt inceput...Pun pozele :D
1
25.04.2009
36.6KB
DRAGOMIR HURMUZESCU (1865—1954)
„Universitatea din Iaşi îi datorează o parte din gloria ei, fizica îi datorează o serie de descoperiri clasice . . . Elevii şi elevii elevilor lui îi cinstesc şi-i vor cinsti numele"; aşa îl caracteriza pe fizicianul Dr. Hurmuzescu, un alt mare fizician, anume savantul Ştefan Procopiu.
Născut la Bucureşti în anul 1865, Dragomir Hurmuzescu, considerat de fizicianul şi istoricul fizicii C. G. Bedreag drept „decanul fizicienilor români", a urmat învăţămîntul liceal la „Colegiul Sf. Sava" din Bucureşti, tot în acest oraş obtinînd şi licenţa în ştiinţe fizico-chimice (1887). îşi susţine şi doctoratul în fizică (1890), cu cea mai înaltă distincţie, cu o lucrare despre constanta electrodinami-că. Este conferenţiar de fizică şi matematică (1896—1897), apoi profesor de fizică (din 1897) la Universitatea din Iaşi, unde pune bazele unui laborator universitar, modern, de fizică. Contribuie la punerea bazelor Societăţii de Ştiinţe din Iaşi, şi a unei publicaţii universitare de prestigiu („Annales Scientifiques de l'Universite de Jassy"), aceasta fiind editată în franceză spre a face cunoscute şi peste hotare contribuţiile oamenilor de ştiinţă ieşeni (Hurmuzescu a fost secretarul de redacţie al revistei). Dragomir Hurmuzescu este întemeietorul şcolii de fizică de la Iaşi, şcoală ce a format numeroşi oameni de ştiinţă de o certă valoare, ca Ştefan Procopiu, C. G. Bedreag şi alţii. Concomitent cu activitatea universitară, este profesor şi director al Liceului Internat din Iaşi. De asemenea, el înfiinţează, pe lîngă Facultatea de Ştiinţe, Şcoala superioară de electricitate din Iaşi (1910—1912) -într-o epocă în care nu se asigura încă, în ţara noastră, formarea de specialişti de nivel superior în electricitate. Această instituţie devine, ulterior, Institutul Electrotehnic al Universităţii din Iaşi (1913), important nucleu al învăţămîntului electr tehnic superior din România, ca şi al viitoarei Şcoli Politehnice „Gheorghe Asachi" din Iaşi.
Transferat la Universitatea din Bucureşti în 1913, ca profesor la disciplina „Aplicaţiile căldurii şi electricităţii", Dragomir Hurmuzescu rămîne în Capitală în această funcţie pînă în anul 1937, ocupînd şi funcţia de decan al Facultăţii de Ştiinţe din Bucureşti. Infiinţează aici Institutul Electrotehnic Universitar, pe care îl conduce pînă la unificarea acestuia cu Facultatea de Electrotehnică a Şcolii Politehnice din Bucureşti. în anul 1916 este ales membru corespondent al Academiei Române, iar ulterior se numără printre membrii fondatori ai Academiei de Ştiinţe din România.
Avînd o viziune largă, Dragomir Hurmu-zescu a participat la organizarea unora dintre primele emisiuni de radiodifuziune din ţară (1926) şi tot el a fost preşedintele Asociaţiei Prietenilor Radiofoniei. Meritele sale ştiinţifice sînt importante, fiind legate atît de probleme fundamentale ale fizicii — cum ar fi determinarea raportului dintre unităţile electrostatice şi electromagnetice — cît şi de probleme aplicative, ca realizarea în 1895 a unui dinam de înaltă tensiune, cu patru induşi fixaţi pe acelaşi arbore (3 000 V — pe atunci una din cele mai înalte tensiuni obţinute). El a inventat un nou tip de izolant — dielectrina (1894) (pe baza unui amestec de sulf şi parafină), cu ajutorul căruia a construit un prim electroscop modern (produs în serie în străinătate) — aşa-numitul electroscop H, cu ecran electrostatic — de care s-au servit H. Becquerel pentru descoperirea radioactivităţii, iar soţii Mărie şi Pierre Curie pentru izolarea radiului. Impreună cu L. Benoist, a descoperit proprietatea razelor X de a descărca corpurile electrizate, iar împreună cu marele neurolog Gh. Marinescu a realizat primele fotografii din lume cu bolnavi suferind de maladia denumită acromegalie. A fost un important promotor al aplicaţiilor tehnice ale fizicii şi autorul primelor cercetări de radio din România (1902). Pentru a-i cinsti memoria, unul din premiile Academiei R.S.R. îi poartă astăzi numele.
28.09.2008
8.1KB
hy!ma numesc Alexandra dar prietenii imi spun andra am 13 ani.......sunt clasa a-7-a..........Imi plac animalele in special cateii :D ,imi place sa ma joc,sa ascult muzica,si.......cam atat.Puteti sa ma gsiti la id-ul: gaman_alexandra2000 numai sa imi spuneti ca sunti de pe site ca nu dau acc la oricine
Scz iony nu prea cared ca o sa am timps sa intru pe site ca tre sa dau tezele cu subiect unic :rolleyes: dar o sa intru cand pot :D
bye bye now :hi: :D
27.11.2008
38KB
nush... nu sunt o dansatoare prea buna ... dar cred ca street dace-ul & break dance-ul sunt cool ;)
29.10.2008
41.2KB
6
25.04.2009
35KB
Aici vom scrie despre noi: despre stilul nostru, despre muzica pe care o ascultam, despre defectele/calitatile noastre etc.
23.09.2008
4.9KB
8
25.04.2009
34.7KB
26
10.11.2008
26.3KB
21
10.11.2008
23.7KB
Aici se vor prezenta membrii noi!!!:*:*:*
23.09.2008
29.5KB
Eu va propun sa cititi poeziile lui Mihai Eminescu!!! :) :) :)
28.09.2008
10KB
si o poza de la mn!!! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: