Gabi.whatever
Moderator
 Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 64
|
|
Eu va sugerez de George Cosbuc poezia "Fata morarului" si "Cantecul fusului".
FATA MORARLUI
Sub plopii rari apele suna Si plopii rari vajaie-n vant, Iar roata se-nvarte nebuna! Eu stau la covata si cant,
Dar singura nu stiu ce cant, Si-n ochii mei lacrimi s-aduna. Asa-i de-ntuneric afara! Din cer un iad pana-n pamant. Eu cant tot un cantec d-aseara Si-asa mi-e de sila sa-l cant, Si tremur si n-as vrea sa-l cant, Si-l tac, dar nevrand il cant iara! O, stange-te, lampa, te stange! Ca braul de-ncins mi-a fost lung, Dar braul meu astazi ma strange, La copcii cu greu il ajung! Asa de cu greu il ajung, Si-n copcii el trupul mi-l frange! Dormi, mama, dormi, draga mea mama, Sa nu-ntrebi de ce nu dorm eu! Obrazul ascuns sub naframa E martur pacatului meu. E martur amarului meu: Tu n-ai bagat inca de seama! Sub plopii rari apele suna, Si plopii rari vajaie-n vant, Scot hohote parca sa-mi spuna, In ras, ce nemernica sant! Ce rea, ce nemernica sant, Iar apele-mi striga: Nebuna!
O, macina graul mai bine Si-nvarte-te, roata, mereu! Ca lumea se-nvarte cu mine, Si vreu, si eu nu stiu ce vreu! Ba lasa, ca stiu eu ce vreu: As vrea sa fiu, roata, supt tine!
CANTECUL FUSULUI
Eu mi-am făcut un cântec Stând singură-n iatac Eu mi-am făcut un cântec, Şi n-aş fi vrut să-l fac. Dar fusul e de vină Că se-nvârtea mereu, Şi ce-mi cânta nainte Cântam pe urmă eu.
De-atunci îl cânt întruna Că-mi vine-aşa nevrând; De-aş face orice-aş face, Nu pot să-l scot din gând. Îl cânt torcând la vatră Şi-l cânt mergând pe drum Şi nu pricep ce-i asta, Şi nu ştiu, biata, cum?
Adese stând la cină Simt lacrimile des, Nu pot mânca de lacrimi Şi trebuie să ies Afară-n vânt, afară, Că-mi arde capul tot, Şi-ngrop în palme capul Şi-mi cânt amarul tot.
Am stat la roata morii, Şi roata umblă des, Şi roata morii cântă Cuvinte cu-nţeles. Ea cântă înainte; Cânt şi eu după ea Moraru-şi face cruce Privind în urma mea.
Şi-am mers pe malul apei, În valuri să-mi îngrop Şi cântecul, şi-amarul Dar a-nceput un plop Să cânte, şi toţi plopii Cântau duios în vânt, Şi m-am trezit deodată Că **âng şi eu şi cânt!
Şi-am mers pe lunci, dar jalnic, D-a lungul peste lunci, Cum **âng şi cântă toate! Şi-n crâng m-am dus atunci Nu-i loc mai bun pe lume De **âns decât în crâng! Ah, toate **âng, şi satul Se miră că eu **âng!
Dar fusul e de vină, Că se-nvârtea mereu, Şi el cânta un cântec, Şi-l ştiu de-atunci şi eu! Şi-ncet ce trece viaţa Când n-ai nici un noroc Mai iute dac-ar trece, De-ar sta mai bine-n loc!
De-ar sta pe loc mai bine! Ori loc eu să-mi găsesc Să pot să **âng cu hohot Nici asta nu-ndrăznesc! Că mama mă tot ceartă Şi tata-i supărat, Şi-n ochii mei se uită Toţi oamenii din sat.
Ah, seara, numai seara, Mă simt la largul meu, Că-ngrop în perne capul Şi, până-n zori mereu, Tot **âng ca o nebună Şi perna-n braţe o strâng, Şi **âng, că nu mă vede Măicuţa-mea că **âng.
_______________________________________ Vreau sa vina vara!
Miros:ciocolata Atingere:iarba verde
|
|