universulnostru
Bun venit pe site-ul acesta, care contine foarte multe lucruri, dar este restrictionat!Daca va inscrieti, asteptati acceptul meu!Apropo: ACCEPT DOAR PERSOANE DE INCREDERE!Va pup si o zi/noapte buna in continuare!:*:*:*:*:*
Lista Forumurilor Pe Tematici
universulnostru | Reguli | Inregistrare | Login

POZE UNIVERSULNOSTRU

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
verona1991 la Simpatie.ro
Femeie
25 ani
Iasi
cauta Barbat
26 - 62 ani
universulnostru / Literatura / Literatura  
Autor
Mesaj Pagini: 1
Ionny
Administrator

Din: -------------------
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 330
Aici vom vorbi despre literatura!!!

literatura aici vom vorbi despre

28.7KB


_______________________________________
Cine rade la urma, nu a inteles poanta!
Mirosuri: Pur Blanca; casmir; blanita de pisic
Atingeri: servetel; vanilie si ciocolata

pus acum 17 ani
   
cristy
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 39
Eu va propun sa cititi poeziile lui Mihai Eminescu!!!    

literatura propun cititi poeziile lui mihai    

10KB


pus acum 17 ani
   
Ionny
Administrator

Din: -------------------
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 330
Si eu va propun poeziile lui Eminescu..sunt tare frumoase, nu-i asa cristy?

_______________________________________
Cine rade la urma, nu a inteles poanta!
Mirosuri: Pur Blanca; casmir; blanita de pisic
Atingeri: servetel; vanilie si ciocolata

pus acum 17 ani
   
cristy
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 39
Mihai Eminescu     
Poezii de dragoste     

Catrenele dragostei                       

    Draga-mi este dragostea
    bântuita de sprâncene,
    de sprâncene pamântene,
    lungi, piezis-rasaritene.

    Draga-mi este dragostea,
    soarele din an în veac,
    dragostea ce poarta-n ea
    moarte-ades si-ades un leac.

    Spune-se ca-n holda coapta
    macul îl dezbraci c-o soapta.
    Draga-mi este dragostea
    care zice: nu si da.

    Draga-mi este dragostea,
    mare face inima,
    mare pe cât lumea-zare,
    mica pe cât lacrima.

    Draga-mi este dragostea
    care face stea si stea
    din pamânturile noastre -
    prin poienile albastre.

    Sângele îsi stie visul.
    Draga-mi este dragostea
    cu-naltimile si-abisul
    si cu ce mai are-n ea.

    Draga-mi este dragostea -
    locului nu pot s-o tin,
    caci frumsetea ei dispare
    în frumsetile-i ce vin.

    Draga-mi este dragostea,
    draga uneori furtuna
    si-un pacat pe care-l arde
    pe la miezul noptii luna.

    Din aleanul trupului
    sufletul se naste.
    Draga-mi este dragostea
    ce de ani ma paste.

    Dragostea ne-o tina zeii,
    sa ne-ncânte funigeii
    ca urzeala inului
    firele destinului.

literatura mihai     poezii     catrenele          

3.5KB


pus acum 17 ani
   
Ionny
Administrator

Din: -------------------
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 330
frumoasa poezie...bv:*

_______________________________________
Cine rade la urma, nu a inteles poanta!
Mirosuri: Pur Blanca; casmir; blanita de pisic
Atingeri: servetel; vanilie si ciocolata

pus acum 17 ani
   
denny
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 88
Când amintirile...

Când amintirile-n trecut
Încearcă să mă cheme,
Pe drumul lung şi cunoscut
Mai trec din vreme-n vreme.

Deasupra casei tale ies
Şi azi aceleaşi stele,
Ce-au luminat atât de des
Înduioşării mele.

Şi peste arbori răsfiraţi
Răsare blânda lună,
Ce ne găsea îmbrăţişaţi
Şoptindu-ne-mpreună.




A noastre inimi îşi jurau
Credinţă pe toţi vecii,
Când pe cărări se scuturau
De floare liliecii.

Putut-au oare-atâta dor
În noapte să se stângă,
Când valurile de izvor
N-au încetat să **ângă,

Când luna trece prin stejari
Urmând mereu în cale-şi,
Când ochii tăi, tot încă mari,
Se uită dulci şi galeşi?

literatura când să mă cheme,pe drumul lung şi trec din vreme-n casei tale iesŞi

61.3KB


_______________________________________
traieste-ti viata din plin!

pus acum 17 ani
   
denny
Moderator

Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 88
scz pt poza vroiam sa pun asta.....

literatura scz poza vroiam pun asta.....

3.4KB


_______________________________________
traieste-ti viata din plin!

pus acum 17 ani
   
Ionny
Administrator

Din: -------------------
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 330
Nu-i nik asta e

_______________________________________
Cine rade la urma, nu a inteles poanta!
Mirosuri: Pur Blanca; casmir; blanita de pisic
Atingeri: servetel; vanilie si ciocolata

pus acum 17 ani
   
Gabi.whatever
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 64
Eu va sugerez de George Cosbuc poezia "Fata morarului" si "Cantecul fusului".

FATA MORARLUI

Sub plopii rari apele suna
Si plopii rari vajaie-n vant,
Iar roata se-nvarte nebuna!
Eu stau la covata si cant,


Dar singura nu stiu ce cant,
Si-n ochii mei lacrimi s-aduna.
Asa-i de-ntuneric afara!
Din cer un iad pana-n pamant.
Eu cant tot un cantec d-aseara
Si-asa mi-e de sila sa-l cant,
Si tremur si n-as vrea sa-l cant,
Si-l tac, dar nevrand il cant iara!
O, stange-te, lampa, te stange!
Ca braul de-ncins mi-a fost lung,
Dar braul meu astazi ma strange,
La copcii cu greu il ajung!
Asa de cu greu il ajung,
Si-n copcii el trupul mi-l frange!
Dormi, mama, dormi, draga mea mama,
Sa nu-ntrebi de ce nu dorm eu!
Obrazul ascuns sub naframa
E martur pacatului meu.
E martur amarului meu:
Tu n-ai bagat inca de seama!
Sub plopii rari apele suna,
Si plopii rari vajaie-n vant,
Scot hohote parca sa-mi spuna,
In ras, ce nemernica sant!
Ce rea, ce nemernica sant,
Iar apele-mi striga: Nebuna!


O, macina graul mai bine
Si-nvarte-te, roata, mereu!
Ca lumea se-nvarte cu mine,
Si vreu, si eu nu stiu ce vreu!
Ba lasa, ca stiu eu ce vreu:
As vrea sa fiu, roata, supt tine!

CANTECUL FUSULUI

Eu mi-am făcut un cântec
Stând singură-n iatac
Eu mi-am făcut un cântec,
Şi n-aş fi vrut să-l fac.
Dar fusul e de vină
Că se-nvârtea mereu,
Şi ce-mi cânta nainte
Cântam pe urmă eu.

De-atunci îl cânt întruna
Că-mi vine-aşa nevrând;
De-aş face orice-aş face,
Nu pot să-l scot din gând.
Îl cânt torcând la vatră
Şi-l cânt mergând pe drum
Şi nu pricep ce-i asta,
Şi nu ştiu, biata, cum?

Adese stând la cină
Simt lacrimile des,
Nu pot mânca de lacrimi
Şi trebuie să ies
Afară-n vânt, afară,
Că-mi arde capul tot,
Şi-ngrop în palme capul
Şi-mi cânt amarul tot.

Am stat la roata morii,
Şi roata umblă des,
Şi roata morii cântă
Cuvinte cu-nţeles.
Ea cântă înainte;
Cânt şi eu după ea
Moraru-şi face cruce
Privind în urma mea.

Şi-am mers pe malul apei,
În valuri să-mi îngrop
Şi cântecul, şi-amarul
Dar a-nceput un plop
Să cânte, şi toţi plopii
Cântau duios în vânt,
Şi m-am trezit deodată
Că **âng şi eu şi cânt!

Şi-am mers pe lunci, dar jalnic,
D-a lungul peste lunci,
Cum **âng şi cântă toate!
Şi-n crâng m-am dus atunci
Nu-i loc mai bun pe lume
De **âns decât în crâng!
Ah, toate **âng, şi satul
Se miră că eu **âng!

Dar fusul e de vină,
Că se-nvârtea mereu,
Şi el cânta un cântec,
Şi-l ştiu de-atunci şi eu!
Şi-ncet ce trece viaţa
Când n-ai nici un noroc
Mai iute dac-ar trece,
De-ar sta mai bine-n loc!

De-ar sta pe loc mai bine!
Ori loc eu să-mi găsesc
Să pot să **âng cu hohot
Nici asta nu-ndrăznesc!
Că mama mă tot ceartă
Şi tata-i supărat,
Şi-n ochii mei se uită
Toţi oamenii din sat.

Ah, seara, numai seara,
Mă simt la largul meu,
Că-ngrop în perne capul
Şi, până-n zori mereu,
Tot **âng ca o nebună
Şi perna-n braţe o strâng,
Şi **âng, că nu mă vede
Măicuţa-mea că **âng.


_______________________________________
Vreau sa vina vara!

Miros:ciocolata
Atingere:iarba verde

pus acum 17 ani
   
Ionny
Administrator

Din: -------------------
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 330
Multumim pt propunere, Gabi.whatever!App frm poezii!:*

_______________________________________
Cine rade la urma, nu a inteles poanta!
Mirosuri: Pur Blanca; casmir; blanita de pisic
Atingeri: servetel; vanilie si ciocolata

pus acum 17 ani
   
Gabi.whatever
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 64
Si mie mi-au placut mult

_______________________________________
Vreau sa vina vara!

Miros:ciocolata
Atingere:iarba verde

pus acum 17 ani
   
Ionny
Administrator

Din: -------------------
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 330


_______________________________________
Cine rade la urma, nu a inteles poanta!
Mirosuri: Pur Blanca; casmir; blanita de pisic
Atingeri: servetel; vanilie si ciocolata

pus acum 17 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la